Health Sciences Association of Saskatchewan

Menu

Education Fund Winners

Education Fund - Winners - June 15, 2019

Mitchell Aker Occupational Therapist
Leanne Banman Dietitian
Shaelene Barker Speech Language Pathologist
Jennifer Bezaire Perfusionist
Jody Cannam Physical Therapist
Alanna Coode Occupational Therapist
Paige Danskin Social Worker
Mary Deren Health Educator
April Ellis Occupational Therapist
Judy Fisher Occupational Therapist
Kari Froehlich Physical Therapist
Andrea Gerein Physical Therapist
Jason Greville Occupational Therapist
Jackie Kivol Occupational Therapist
Heather Lane Occupational Therapist
Jennifer Martin Respiratory Therapist
Amanda Mihalicz Social Worker
Geoffrey Mitchell Physical Therapist
Roseann Nasser Dietitian
Andrea Rocheleau Occupational Therapist
Amanda Schenstead Music Therapist
Ashlee Suidak Addictions Counsellor
Chantelle Thomas Speech Language Pathologist
Lana Wilkinson Music Therapist

Education Fund - Winners - January 15, 2019

Stephanie Bancescue Physical Therapist
Blake Carroll Paramedic
Deirdre Cavanagh Occupational Therapist
Megan Constantinoff Occupational Therapist
Gwendolen Coziahr Speech Language Pathologist
Leigh Dueck Occupational Therapist
Jesse Dziad Occupational Therapist
Rata Hafezi Physical Therapist
Shanae Harvey Addictions Counsellor
Kurtis Holmes Social Worker
Kyra Kane Physical Therapist
Marisa Kermack Social Worker
Heidi LeComte Physical Therapist
JoAnn McKenzie Physical Therapist
Amanda Mihalicz Social Worker
Dana Monette Occupational Therapist
John-Etienne Myburgh Psychologist
Nadeane Nelson Physical Therapist
Brenda Pedscalny Social Worker
Stephanie Solomon-Ani Occupational Therapist
Anissa Van Dusen Physical Therapist
Jodi Walkner Physical Therapist
Melanie Warken Nutritionist
Kinley Wolfe Speech Language Pathologist
Barbara Wright Nutritionist

 

Education Fund - Winners - June 15, 2018

Anna Angelinas Health Educator
Chris Archibald Mental Health Therapist
Shaelene Barker Speech Language Pathologist
Andrea Beaudry Occupational Therapist
Becky Bradley Speech Language Pathologist
Jessica Chatfield Occupational Therapist
Cristina Dumitrescu Psychologist
Ruth Eliason Music Therapist
Karlee Grigg Occupational Therapist
Marcel Peloquin Psychologist
Sean Allen Addictions Counsellor
Katelynn Johnson Dietitian
Irma Robson Social Worker
Kyra Kane Physical Therapist
Heidi LeComte Physical Therapist
Jolene Rommelaere Recreation Therapist
Amanda Mihalicz Social Worker
Karla Nogue Recreation Therapist
Gail Paskey Physical Therapist
Rachel Perehudoff Social Worker
Anil Sarkar Respiratory Therapist
Gwen Sawicki Dental Therapist
Melanie Warken Nutritionist
Chelsea Gordon Occupational Therapist
Fanny Yu Occupational Therapist

Education Fund - Winners - January 15, 2018

Susanne Adamson Occupational Therapist
Barbara Anderson Physical Therapist
Rachel Arndt Physical Therapist
Jennifer Bacon Speech Language Pathologist
Julie Bakke Occupational Therapist
Dawn Butz Physical Therapist
Audrey Dosman Occupational Therapist
Jillian Ervick Speech Language Pathologist
Darcia Evans Psychologist
Judy Fisher Occupational Therapist
Shannon Franz Social Worker
Chelsea Hamel Social Worker
Terra Hayes Rehab/Program Team Coordinator
Ildiko Herr Assessor Coordinator
Allison Jacobi Speech Language Pathologist
Kyra Kane (Won both) Physical Therapist
Kyra Kane (Won both) Physical Therapist
Samantha McLane Addictions Counsellor
Tara Meissner Occupational Therapist
Andrea Miller Speech Language Pathologist
Sabrina Peberdy Assessor Coordinator
Lea Polkingorne Dietitian
Pamela Ritsco Health Educator
Allison Tetlow Occupational Therapist
Doug Usher Occupational Therapist

Education Fund - Winners - June 15, 2017

Heather Beauchesne Physical Therapist
Leslie Beck Physical Therapist
Richard Brenner EMS
Dawn Butz Physical Therapist
Gwendolen Coziahr Speech Language Pathologist
Brina Down Social Worker
Heather Drozd Population Health Promoter
Kara Fitzgerald Occupational Therapist
Amanda Fortin Physical Therapist
Jennifer Fortin Physical Therapist
Laura Hildebrand Social Worker
Allison Jacobi Speech Language Pathologist
Sheila Kerr Physical Therapist
Janna Kowalsky Speech Language Pathologist
Charlotte McLean Speech Language Pathologist
JoAnn Nilson Physical Therapist
Kelly Schwartz Physical Therapist
Kristina Vargo Respiratory Therapist
Kayly Yablonski Social Worker
Fanny Yu Occupational Therapist

 

Education Fund - Winners - January 15, 2017

Erin Albert Occupational Therapist
Heather Burridge Physical Therapist
Zack Dumont Pharmacist
Judy Fisher Occupational Therapist
Peggy-Lynn Gatin Health Educator
Yvonne Herber Occupational Therapist
Kurtis Holmes Assessor Coordinator
Allison Jacobi Speech Language Pathologist
Nikole Janzen Dietitian
Brent Jensen Pharmacist
Kyra Kane Physical Therapist
Janet Lucas Giandomenico Genetics Counsellor
Jennifer Markowsky Speech Language Pathologist
Jolene McLeod Assessor Coordinator
Dana Oleniuk Dietitian
Pamela Ritsco Assessor Coordinator
Lisa Rutherford Pharmacist
Adrian Schmiedge EMS
Lara Spagrud Psychologist
Braden White EMS

Education Fund - Winners - June 15, 2016

Leanne Banman Dietitian
Kimberly Chambers Occupational Therapist
Shauna Gallagher Social Worker
Erin Gardiner Speech Language Pathologist
Jason Greville Occupational Therapist
Chelsea Hamel Social Worker
Nicole Hardy Mental Health Therapist
Allison Jacobi Speech Language Pathologist
Kyra Kane Physical Therapist
Kelsi Kendel Speech Language Pathologist
Nicole Kuyek Social Worker
Amy Lackie Physical Therapist
Monique Marshall Physical Therapist
Matt Mazurik Physical Therapist
Jolene Rommelaere Dietitian
Anil Sarkar Respiratory Therapist
Shay Saxby Occupational Therapist
Taryn Seel Prosthetist
Denise St. Pierre Physical Therapist
Elizabeth Van Dyck Occupational Therapist

 

Education Fund - Winners - January 15, 2016

Noella Ashley Social Worker
Heather Beauchesne Physical Therapist
Linda Bouchard Physical Therapist
Darcia Evans Psychologist
Carol Farmer Physical Therapist
Amanda Hahn Assessor Coordinator
Charlotte Henderson Occupational Therapist
Amy Lackie Physical Therapist
Angela Lafontaine Physical Therapist
Sara Lawson Physical Therapist
Joann McKenzie Physical Therapist
Morag McKercher Speech Language Pathologist
Rae Lee Moody Occupational Therapist
Lori Mulholland Occupational Therapist
Elaine Niebergall Dietitian
Sabrina Peberdy Assessor Coordinator
Terri Peterson Social Worker
Rob Snell EMS
Alexander Tetoff EMS
Kayly Yablonski Social Worker

 

Education Fund - Winners - June 15, 2015

Laura Hildebrand Social Worker
Jenny Keller Psychologist
Suzanne Lendvoy Occupational Therapist
Iain MacLean Occupational Therapist
Karla Martin Respiratory Therapist
Karen McAuley Physical Therapist
Rae Lee Moody Occupational Therapist
Nadeane Nelson Physical Therapist
Adria Quigley Physical Therapist
Braden White EMTP
Megan Wood Psychologist

Education Fund - Winners - January 15, 2015

Emily Alston O’Connor Social Worker
Carol Campbell Physical Therapist
Crystal Corey Occupational Therapist
Judy Fisher Occupational Therapist
Anshu Gupta Health Educator
Kyra Kane Physical Therapist
Kimberley Knecht Speech Language Pathologist
Sara Lawson Physical Therapist
Beverly MacLeod Physical Therapist
Charlotte McLean Speech Language Pathologist
Jillian Morgan Speech Language Pathologist
Elaine Niebergall Dietitian
Carolyn Olver Dietitian
Carrie Opalko-Windecker Health Educator
Cynthia Ostafie Health Educator
Kyle Schwartz Social Worker
Miriam Scuka Physical Therapist
Kristina Vargo Respiratory Therapist
Laurene Wilson Psychologist
Rochelle Yelland Physical Therapist

 

Education Fund - Winners - October 1, 2014

Krista Allen Psychologist
Sean Allen Psychologist
Gerald Block Psychologist
Erin Brighton Respiratory Therapist
Amelia Cantrell Physical Therapist
Deirdre Cavanagh Occupational Therapist
Sheri Cole Assessor Coordinator
Sarah Friesen Psychologist
Brittany Gruza Occupational Therapist
Michael Hayduk Public Health Inspector
Sarah Hillis Psychologist
Jennifer Markosky Speech Language Pathologist
Jillian Morgan Speech Language Pathologist
Meghan Nieman Occupational Therapist
Jodi Posehn Addictions Counsellor
Laurie Schmidt Health Educator
Sandeep Sharma Occupational Therapist
Daniel Szmutko Occupational Therapist
Landon Ullrich Emergency Medical Services
Shirley Wieler Speech Language Pathologist

Education Fund - Winners - March 1, 2014

Krista Allen Psychometrician
Sean Allen Psychologist
Angela Barsalou Respiratory Therapist
Kimberley Becker Assessor/Coordinator
Vanessa Bergeron Assessor/Coordinator
Alanna Davidson Occupational Therapist
Maureen Hall Speech Language Pathologist
Charlotte Henderson Occupational Therapist
Colleen Herle Respiratory Therapist
Julie Anne Hilton Physical Therapist
Laura Johnston Occupational Therapist
Renee Joyce Infection Control Practitioner
Lori Mulholland Occupational Therapist
Gail Paskey Physical Therapist
Terri Peterson Assessor/Coordinator
Nathan Pyle Psychologist
Carrie Stavness Occupational Therapist
Gillian Tennent Occupational Therapist
Paula Toovey Physical Therapist
Fanny Yu Occupational Therapist

Education Fund - Winners - October 1, 2013

Andrew Sonnasinh Occupational Therapist
Candace Gratton Emergency Medical Technician
Dean Gaudet Exercise/Conditioning Therapist
Dena Hudson Orthoptist
Elizabeth Ochitwa Respiratory Therapist
Jill Zimmerman Social Worker
Jodie Yathon Physical Therapist
Lansea Kaiser Occupational Therapist
Laura Carney Speech Language Pathologist
Linda Bouchard Physical Therapist
Lisa Rutherford Pharmacist
Lynn Corbett Psychologist
Misty Oremba Social Worker
Nadia Rodych Dietitian
Richelle Ryan Occupational Therapist
Sarah Hillis Psychologist
Sarah Lawson Physical Therapist
Sarah McMaster Social Worker
Sheryn Peterson Assessor/Coordinator
Tera Jensen Pharmacist

Education Fund - Winners - March 1, 2013

Adria Quigley Physical Therapist
Allison Stene Physical Therapist
Angela Lafontaine Physical Therapist
Ashley Freeden Physical Therapist
Britny Andrews Occupational Therapist
Bronwyn Lasair Physical Therapist
Cathy Knox Nutritionist
Charlotte McLean Speech Language Pathologist
Christina Lepage Occupational Therapist
Colleen Eddolls Occupational Therapist
Cristina Dumitrescu Psychologist
Glenda Beauchamp Dietitian
Heather Millar Dietitian
Jesse Dziad Occupational Therapist
Kimberley Cote-Reschny Speech Language Pathologist
Mark Rosin Perfusionist
Maureen Junk Occupational Therapist
Patricia Urbaniak Social WorkerInfection Control Practitioner
Shay Saxby Occupational Therapist

Education Fund - Winners - October 1, 2012

Bonnie Quiring Speech Language Pathologist
Rochelle Bondnarenko Speech Language Pathologist
Renee Walker Physical Therapist
JoAnne Walker Physical Therapist
Joanne McKenzie Physical Therapist
Carolyn Chu Nutritionist
Michelle Cruz Physical Therapist
Trisha Harvey Physical Therapist
Kerri-­Lynne Hysuick Occupational Therapist
Jackie Kivol Occupational Therapist
Carol Lahey-­Wiggs Speech Language Pathologist
Shannon Lemay Respiratory Therapist
Michelle McCann Public Health Inspector
Lacey Nairn Physical Therapist
Adele Sirois Respiratory Therapist
Wanchun Song Occupational Therapist
Jeffrey Zwack Social Worker
Fanny Yu Occupational Therapist
Miriam Scuka Physical Therapist
Sharlene Barker Speech Language Pathologist

Education Fund - Winners - March 1, 2012

Sara Patenaude Occupational Therapist
Erin Soltys Occupational Therapist
Christina Lepage Occupational Therapist
Linda Bouchard Physical Therapist
Jesse Dziad Occupational Therapist
Lacey Nairn Physiotherapist
Jeff Scott Addictions Counsellor
Nicole Bidwell Pharmacist
Lynn Corbet Psychologist
Sandeep Sharma Occupational Therapist
Janna Kowalsky Speech Language Pathologist
Monique Deault Occupational Therapist
Carrie Opalko­‐Windecker Health Educator
Bonnie Yake Physical Therapist
Katherine Owens Psychologist
Deidre Cavanagh Occupational Therapist
Allison Stene Physiotherapist
Gerald Block Psychologist
Erin Hantke Speech Language Pathologist
Nicole McLennan Dietitian

 

Back to top